emptybg

Skimboard

Skimboard – krok po kroku

Skimboarding (skimboard) to sport wodny polegający na jeździe (ślizgu) na desce po fali, lub płytkiej tafli wody.

KUP SKIMBOARDA - EHshop

3m5%20[320x200]

Początki skimboardingu

Pierwsze odnotowane przypadki skimboardingu datuje się na lata 20. XX wieku w Laguna Beach, gdzie sport ten mieli zapoczątkować miejscowi ratownicy, ślizgający się po mieliznach na sklejkach, pochodzących często z okolicznych zabudowań. Zabawy ratowników tak bardzo przypadły do gustu bywalcom Laguna Beach, że od tego czasu sport ten stał się popularny na całym świecie. W Polsce, skimboarding pojawił się na początku 2000 r., i zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. W okresie wakacyjnym jest organizowanych wiele zawodów, a najlepsi z nich są sponsorowani zarówno przez lokalne firmy produkujące deski, jak i światowej sławy brandy.


1m2m

Skimboarding vs surfing: podobieństwa i różnice

W przeciwieństwie do surfingu, jazda na skimboardzie zaczyna się na plaży. Skimboarder stoi przy brzegu trzymając w rękach deskę i czeka na falę. W momencie, gdy odpowiednia fala zbliża się, skimboarder biegnie w stronę wody. Następnie rzuca deskę na płytką warstwę wody, pozostającą po cofającej się fali, lub na głębszą wodę naprzeciw fali. Potem wskakuje na deskę obiema nogami i ślizga się, starając się utrzymać jak najdłużej na wodzie. Skimboarder może skierować się z powrotem do brzegu, lub podpłynąć do zbliżającej się fali w celu wykonania różnych tricków. Na płytkich wodach śródlądowych, skimboarder może wykonywać triki podobne do tych, wykorzystywanych w jeździe na deskorolce, również przy zastosowaniu boxów. Mimo tego, istnieje wiele skimboardowych trików, których nie da się wykonać uprawiając inne sporty deskowe, co pozostawia kreatywnym riderom szerokie pole do popisu. W związku z coraz większym rozwojem tej dyscypliny, powstają sztuczne tory skimboardowe w miastach oraz na plażach, dzięki czemu można pływać przez cały okres letni. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też skimparki (przypominające skate parki na wodzie), co pozwala riderom na podnoszenie swoich umiejętności freestylowych.

Deski wykorzystywane w skimboardingu są mniejsze i cieńsze od desek surfingowych, gdyż nie wymagają one tak dużej wyporności. Ich kształt przypomina zazwyczaj przekrój jaja, lub łzę, chociaż niektórzy używają też okrągłych. Nowoczesne deski wykonane są z pianki poliuretanowej lub polistyrenowej i powlekane są tkaniną z włókien szklanych, lub węglowych. Wciąż najbardziej popularne są jednak deski ze sklejki. Skimboarding to sport, który nie wymaga dużych zasobów finansowych, a osoby, które chcą go uprawiać potrzebują tylko deski i dobrej miejscówki do pływania.
 
4m6%20[320x200]

EH School – szkolenia skimboardowe

EHschool prowadzi szkolenia z zakresu podstaw skimbordingu, oraz naukę trików freestylowych na specjalnie przygotowanym torze, który jest pompowany i mozna go rozłozyć w dowolnym miejscu, oraz na spotach skimowych na wybrzeżu. Każdy uczestnik w cenie szkolenia ma do dyspozycji deskę najwyższej jakości, firmy Skimbeam. Prowadzimy również eventy i imprezy promujące tę dyscyplinę sportu, a także centrum testowe firmy Skimbeam.

Nasi Partnerzy